ZAPRASZAMY DO GALERII ODDZIAŁÓW W DĄBCZU

ROK SZKOLNY 2013/2014

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY WRZOS.

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2014 ustanowiono Rokiem Oskara Kolberga w 200 rocznicę jego urodzin oraz w uznaniu jego dokonań jako kompozytora, folklorysty i etnografa. W związku z powyższym przedszkolacy zaprosili do siebie członków zespołu Wrzos, który w swoim repertuarze ma zarówno pieśni ludowe jak i rozrywkowe. Marta Apolinarska jest najmłodszym członkiem tego zespołu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały między innymi: Kukułeczki, Chatki, Złotej karety. Zapoznały się także ze strojem ludowym, instrumentami muzycznymi a na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę Krasnoludki oraz wesoło tańczyliśmy Kaczuszki. Zespołowi Wrzos serdecznie dziękujemy za sympatyczne, pouczające spotkanie i miłą zabawę.

Koncert "Instrumenty etniczne"
Dla przedszkolaków z Dąbcza było to pierwsze spotkanie z muzyką etniczną. Dzieci miały możliwość poznania nazw i brzmienia różnych instrumentów pochodzących z kontynentu afrykańskiego. Poznaliśmy też nowe nazwy instrumentów. Każdemu instrumentowi przyporządkowana została nazwa bohatera z bajki - dzięki temu bardzo szybko je zapamiętaliśmy. Wszystkie dzieci podczas koncertu miały możliwość pomuzykować na bębnach. Przedszkolaki doskonale wyczuwały rytm i świetnie się bawiły. Duża w tym zasługa prowadzącego :).

Pierwsza Pomoc już w Przedszkolu

Co trzeba zrobić, żeby kogoś uratować? - pytały dzieci przed spotkaniem z panią ratownik. Taka wiedza może nam się bardzo przydać podczas zbliżających się wakacji. Postanowiliśmy uzupełnić ją podczas spotkania z panią ratownik - Anną Kurzawą. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, na czym polega jej praca, utrwaliły numer alarmowy na pogotowie, oglądały przyniesione przybory medyczne, uczyły się opatrywać rany, bandażować ręce - w roli głównej wystąpiła Pani Danka oraz Nadia. Zdobyta wiedza sprawiła że dzieci poczuły się „małymi ratownikami”. Każdy z nas powinien wiedzieć jak ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych.

 

Poznajemy instrumenty muzyczne
Pani Sylwia, mama Marty Apolinarskiej, zaprezentowała Motylkom gitarę klasyczną. Gra na tym instrumencie bardzo się małym gitarzystom spodobała więc z wielkim zapałem wszyscy tworzyli swoje kompozycje muzyczne.
Grupę Smerfów odwiedziła uczennica szkoły muzycznej pani Angelina, siostra Miłosza Szeląga, która zapoznała dzieci z fagotem. Brzmienie fagotu kojarzyło się Smerfom z ryczącą krową. Zanim jednak usłyszeliśmy dźwięk instrumentu dzieci pomogły pani Angelinie złożyć fagot, który składa się aż z sześciu części:
stroika, esu, skrzydła, stopy, rury basowej i czary głosowej. Chętne dzieci oczywiście doświadczały gry na fagocie, która do łatwych nie należy. W trakcie spotkania przedszkolacy rozwiązywali zagadki muzyczne związane z popularnymi bajkami oraz wysłuchali mini recitalu pani Angeliny. Na zakończenie pomogły wyczyścić instrument po grze oraz spakować w futerał.


 

NOC W PRZEDSZKOLU

Była już noc muzeów i noc naukowców... Wiele instytucji ostatnio otwiera swoje "drzwi" w nocy.
Nasze przedszkole jeszcze nigdy... do ostatniego piątku!
Pomysł z imprezą piżamową i nocowaniem w przedszkolu, okazał się absolutnie trafiony w dziesiątkę! Takiej przygody i świetnej zabawy nikt się nie spodziewał.
Nocna przygoda rozpoczęła się późnym popołudniem, kiedy to dzieci stawiły się z przygotowanym ekwipunkiem i pożegnały swoich rodziców. Potem to już była tylko dobra zabawa podczas podchodów  dzieci i Panie miały do wykonania wiele ciekawych i zabawnych zadań. Harcom nie było końca, a po kolacji dzieci wzięły latarki w dłoń i wyruszyły na plac zabaw w poszukiwaniu skarbu. Pyszny skarb został oczywiście odnaleziony bez najmniejszych kłopotów.
Po powrocie wieczorna toaleta, rozmowy, wspólne tańce i zabawy w sali , potem bajka. Dzieci w ogóle nie były zmęczone. Jednak i na „nocne marki" przyszła pora - zapadły w spokojny sen. O poranku w znakomitych humorach wszyscy zjedli śniadanie, pobawili się i już rodzice przychodzili po swoje dzielne pociechy. Każde dziecko otrzymało medal na pamiątkę spędzenia nocy w przedszkolu.
Nad dziećmi czuwała Pani Dyrektor- Bogusława Pawlik oraz wychowawczynie: pani Monika Glapiak i pani Paulina Simon. Podczas podchodów udział wzięły także: p. Barbara Nowak oraz Paulina Rosik.
Nasze kochane mamy przygotowały dla dzieci pyszne śniadanie: p. Szabała, p. Jankowska i p. Milecka.
Wszystkim zaangażowanym w organizację tej wspaniałej i niepowtarzalnej nocy bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok :)

DZIEŃ DZIECKA

W niedzielę, 8 czerwca na Ranczo Leśna Polana, odbył się festyn organizowany przez Radę Sołecką wsi Dąbcze. Grupa przedszkolaków wystąpiła z programem artystycznym przygotowanym na tę okazję. Mali artyści pomimo żaru, który lał się z nieba wystąpili rewelacyjnie i w podziękowaniu od pana Sołtysa otrzymali słodką niespodziankę.

TRUSKAWKOWY DZIEŃ
Pojawiające się na początku czerwca truskawki, będące smaczną zapowiedzią lata, cieszą nas nie tylko słodkim, odurzającym zapachem, kuszącym wyglądem i niezwykłym smakiem, lecz także gwarantują zdrowie i korzystny wpływ na organizm.
W piątek królował w naszej grupie kolor czerwony a to ze względu na dzień truskawki. Dzieci przygotowały truskawkowe opaski a po śniadaniu odwiedził nas pan Kornel Malcherek, który ze swojej plantacji przywiózł przedszkolakom 9 koszyczków pięknych truskawek. Dzieci dowiedziały się, że
 
truskawka posiada więcej witaminy C niż cytryna, czy grejpfrut. Zawarta w niej witamina PP reguluje dotlenienie krwi. W truskawkach znajduje się bogactwo soli organicznych, poprawiających przemianę materii i pektyn, oczyszczających jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływających na naturalną florę bakteryjną. Z umytych owoców przygotowaliśmy pyszny koktajl truskawkowy, który cieszył się dużym powodzeniem. Dzieci także same obierały owoce, które z apetytem zjadały. Pani Maria zagospodarowała pozostałe truskawki i w przyszłym tygodniu będzie gotowała dzieciom smaczny kompot.  

 

Festyn z okazji Dnia Dziecka.
W piątkowe popołudnie 30 maja przedszkolacy spotkali się na festynie z okazji zbliżającego się święta wszystkich dzieci. Atrakcji było wiele: dmuchańce, kucyki, rowery wodne, kule wodne, wóz straży pożarnej i policji. Na scenie dzieci zaprezentowały swoje talenty wokalno-taneczne a na boisku równolegle trwał zacięty turniej piłki nożnej przedszkolaków. Zdecydowanym liderem tegorocznego turnieju zostali piłkarze z grupy Motylki przygotowywani pod czujnym okiem pani Danusi. GRATULUJEMY!!!

Święto koloru różowego.
Kiedyś tęcza zeszła z nieba, by pomalować świat. I od tamtej właśnie pory poznajemy jej kolory.
Przyszedł właśnie czas na zabawy z kolorem różowym. Pięknie wystrojeni w różowe akcenty przy muzyce weszliśmy do różowej krainy w której czekały na dzieci różowe zadania: każdy zespól zaśpiewał swoją ulubioną piosenkę, było oglądanie świata przez różowe okulary, przygotowanie wystawy różowych zabawek, kolorowanie różowej pantery oraz wykonanie przez Motylki różowych kwiatków. Biedronki zafascynowane dzisiejszym kolorem wykonały piękną pracę plastyczną zamek różowej księżniczki.

 
ŚWIĘTO MAMY

Kto mnie może kochać więcej?
Zmarznę - grzejesz moje ręce,
Zszywasz spodnie, budzisz rano,
Miód smarujesz mi na chlebie.
Ty mnie kochasz a ja mamo
Bardzo, bardzo kocham ciebie.
Aby uczcić wszystkie Mamy z okazji ich święta wybraliśmy się na Ranczo u Szwagra w Sowinach. Na początku swoim kochanym mamusiom dzieci złożyły z serca płynące serdeczne życzenia. Pogoda sprzyjała i wszyscy wyruszyli na zwiedzanie rancza a atrakcji nie brakowało. Przedszkolacy wesoło bawili się na trampolinie, w basenie z kulkami, dmuchanej zjeżdżalni a zwolennicy wędkowania łowili ryby w pobliskim stawie. Dzieci bardzo chętnie korzystały z jazdy na kucyku oraz zaprosiły swoje mamy na przejażdżkę wozem po okolicy. Świeże powietrze zaostrzyło apetyty więc pyszne jedzenie szybko znikało z talerzy.

PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA

Grupę MOTYLKÓW odwiedziły dziś przedstawicielki MEDICAL PROJECT. Pani doktor sprawdziła stan uzębienia starszaków oraz udzieliła fachowych porad jak dbać o higienę jamy ustnej.

ODWIEDZINY U STRAŻAKÓW

Dnia 14 maja dzieci z grupy Biedronki wybrały się z wizytą do  Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbczu, gdzie niezwykle gościnnie zostały przywitane przez: p. Marka Rybińskiego, p. Tomasza Musiała, p. Annę Kurzawę oraz p. Kornela Malcherka. Pan Marek bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy, o akcjach w jakich brał udział. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale również pomagają w czasie powodzi, usuwają skutki wypadków samochodowych, sprzątają połamane przez wichury drzewa.  Dzieci miały okazję zobaczyć wóz strażacki pochodzący z ubiegłego wieku oraz nowoczesny wóz strażacki wraz z całym wyposażeniem. Pani Ania pokazała dzieciom w jaki sposób udzielana jest pierwsza pomoc w nagłych wypadkach. Dużą odwagą wykazał się Krzysiu, który został przeniesiony na desce przez członków OSP. Na zakończenie spotkania dzieci miały okazję spróbować swoich sił w przewracaniu słupków za pomocą wody z węża strażackiego.  Dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Po spotkaniu większość chłopców zdeklarowała, że w przyszłości chce zostać strażakami. Czas pokaże czy tak będzie? Dziękujemy!!!

POZNAJEMY INSTRUMENTY MUZYCZNE.

Pan Krzysztof, tato Matyldy Pierzchały, w ramach naszego Klubu Czytających Rodzin przeczytał Smerfom książkę Zuzia jest chora. Przygotował także dla dzieci bardzo sympatyczną niespodziankę – zaprezentował najstarszy instrument dęty na świecie - unikalne tradycyjne aborygeńskie didgeridoo. Tradycyjne didgeridoo wykonywane było z głównego pnia eukaliptusa, wydrążonego w środku przez termity.Jest to rodzaj naturalnej drewnianej trąbki wydającej charakterystyczny buczący dźwięk. Gra na tym instrumencie nie należy do łatwych, o czym mieliśmy się okazję przekonać, polega ona na równoczesnym dmuchaniu powietrzem z ust i wciąganiu go do płuc przez nos. Zdecydowanym liderem w grze na didgeridoo wśród Smerfów okazał się Wiktor.
Panu Krzysztofowi serdecznie dziękujemy za dzisiejsze spotkanie.

WIOSENNA ŁĄKA.
W tym tygodniu zajmowaliśmy się tematem wiosenna łąka i jej mieszkańcy tak więc w celu utrwalenia poznanych wiadomości wybraliśmy się w teren. U
rokliwy krajobraz i piękno natury wywołały w uczestnikach wycieczki wspaniały i radosny nastrój. Dzieci miały okazję do obserwowania roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku życia, a także do wesołej zabawy. Z niezwykłą uwagą badały otaczającą je przyrodę używając lup. Mali przyjaciele natury wytropili i zobaczyli: mrówki, komary, pająki i motyle. Usłyszeli także śpiew skowronków, szum wiatru, a także obserwowaliśmy bociana. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska mniszki lekarskie, maki i różne gatunki traw, a także otaczające łąkę drzewa i krzewy.


 

ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

Święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, mające na celu promowanie jej walorów oraz stałe przypominanie o ochronie środowiska. Jest również zachętą, aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi. Akcję zapoczątkował w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio, pan Andrzej Zalewski trochę na przekór Walentynkom. Smerfy na zajęciach rozwiązywały zagadki o charakterze ekologicznym, poznały bajkę O wróżce Niezapominajce, budowę kwiatka niezapominajki a także wykonały tematyczną pracę plastyczną.

ZWIEDZAMY EUROPĘ

W związku z dziesiątą rocznicą akcesji Polski w Unii Europejskiej podróżowaliśmy po różnych państwach Wspólnoty. Zwiedziliśmy: Włochy, Danię, Francję, Niemcy, Hiszpanię oraz Holandię. Pani Marzanna Jansen ubrana w piękny strój holenderski, kolorystycznie adekwatny do kolorów flagi narodowej, opowiadała dzieciom o tym kraju. Za barwę narodową Holandii uważany jest kolor pomarańczowy, utożsamiany z rodem królewskim. Od dziś wszystkim dzieciom Holandia kojarzyć się będzie z: wiatrakami, serem, tulipanami (chociaż Holendrzy przywieźli je z Chin), klumpami i rowerami. Przedszkolacy mieli również okazję pokosztować tradycyjnego holenderskiego sera oraz słodyczy. Pani Jansen serdecznie dziękujemy za odwiedziny.

DZIEŃ WŁOSKI - Witaj Italio!

Dzieci z grupy Biedronki wybrały się na wycieczkę do Włoch. Dzieci zobaczyły, gdzie leżą Włochy oraz określały ich kształt. Dowiedzieliśmy się, z czego słynie ten piękny kraj. Zmęczeni i głodni zawitaliśmy do „włoskiej restauracji”, w której skosztowaliśmy przepysznej pizzy wykonanej przez dzieci. Poznaliśmy też bajkową postać, pochodzącą z Włoch - Pinokia, który ostrzegł nas przed nieprzyjemnymi skutkami nie mówienia prawdy.

ZMODERNIZOWANY PLAC ZABAW
 
Grupa Motylków sprzątała dziś przedszkolny plac zabaw ze śmieci bynamniej nie pozostawionych przez przedszkolaków. Po zakończonej pracy wszystkie dzieci mogły się bawić na czystym, zmodernizowanym placu zabaw. Nowe urządzenia zostały już przetestowane i bardzo przypadły dzieciom do gustu.
 

SMERFNE URODZINY
Za nami kolejne święto w grupie - urodziny Smerfetki Ani, Smerfetki Oliwii oraz Smerfa Adriana i Smerfa Mikołaja. Szanownym jubilatom złożyliśmy serdeczne życzenia a także wręczyliśmy upominki książkowe. Jubilaci zaprosili swoich gości na pyszny tort śmietankowo-truskawkowy i cukierki. Na zakończenie uroczystości wesoło bawiliśmy się przy muzyce.

SŁODKI TOMS

28 kwietnia Motylki i Smerfy wybrały się na zaległą wycieczkę do duńskiej firmy TOMS. Przed wejściem na halę produkcyjną musieliśmy zachować wszelkie standardy higieny. Pani Ola, dyrektor produkcji, w bardzo przystępny sposób objaśniła dzieciom proces produkcji bombonierek, oglądaliśmy taśmy produkcyjne i magazyn pełen słodyczy. Na zakończenie podjęto nas herbatą i oczywiście odbyła się wielka degustacja cukierków. Paniom: Anecie Drygas i Wiolettcie Glaza dziękuję za pomoc w opiece nad dziećmi w trakcie wycieczki.

Czyste powietrze, czysta woda...
 
W tym tygodniu na zajęciach zajmujemy się tematem jak dbać o naszą planetę. Rozpoczęliśmy od spotkania z panią Asią, przedstawicielką MPWiK w Lesznie, która w bardzo przystępny sposób wyjaśniła dzieciom obieg wody w ekosystemie, skąd się bierze woda w naszych kranach oraz dlaczego i jak należy wodę oszczędzać. Smerfy uzdatniały również wodę przez zbudowany własnoręcznie filtr.

ŚWIĘTO KOLORU ŻÓŁTEGO

Dziś obchodziliśmy w przedszkolu święto koloru żółtego, które powiązaliśmy ze zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II. Obejrzeliśmy film pt. Historia Papieża Polaka, rozmawialiśmy także o ulubionych sportach Karola Wojtyły, słynnych kremówkach, barwach flagi Stolicy Apostolskiej. Wskazywaliśmy na mapie Polskę, Kraków, Wadowice, Włochy, Rzym oraz miasto-państwo Watykan. Marta Apolinarska zaśpiewała wszystkim dzieciom Barkę, ulubioną przez papieża pieśń oazową. Na budynku naszego przedszkola wywiesiliśmy barwy narodowe obu państw, pamiętając o tym, że jak wywieszamy flagę w towarzystwie, to nasze barwy ojczyste zawsze znajdują się po lewej stronie. Nie mogło zabraknąć również wesołych zabaw i tańców przy muzyce. Oliwia Białasik przygotowała dla swoich koleżanek i kolegów słodką niespodziankę- dziękujemy. Po raz kolejny stanęli Państwo na wysokości zadania i odpowiednio przygotowali dzieci na święto koloru za co również serdecznie dziękujemy.

WIELKANOCNY ZAJĄCZEK

Zbliżają się Święta a z nim tradycyjny zajączek wielkanocny. Od rana trwały poszukiwania koszyczków które zniknęły w niewiadomy sposób i w całym przedszkolu ślad po nich zaginął. Emocje już sięgały zenitu, kiedy do przedszkolaków wystrojonych w biało-niebieskie barwy pewnego znanego klubu żużlowego przyjechał pan Damian Baliński oraz pan Kornel Malcherek. Panowie przygotowali dla dzieci bardzo miłe niespodzianki: kredki, słodycze, a największym hitem okazał się przywieziony przez pana Damiana motor. Dzieci wysłuchały ciekawostek związanych z czarnym sportem, pan Baliński ochoczo odpowiadał na pytania nurtujące przedszkolaków a chętne dzieci przymierzały się do żużlowej maszyny. Na zakończenie naszego spotkania wyszliśmy na przedszkolny plac, gdzie pan Damian uruchomił silnik motoru - zapach spalanego metanolu i ryk silnika robiły niesamowite wrażenie. W końcu przyszedł czas na finał. Wszyscy wyruszyli na wielkie szukanie niespodzianek od zajączka, które zakończyło się pełnym sukcesem. Obdarowane i zadowolne z niespodzianek dzieci powróciły do przedszkola. Panom: Damianowi Balińskiemu i Kornelowi Malcherkowi serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, życzenia świąteczne i sympatyczne niespodzianki. Jednocześnie życzymy Wesołych Świąt oraz wielu sukcesów osobistych i zawodowych.

WIELKANOCNE ŻYCZENIA

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przedszkolaki złożyły serdeczne życzenia w miejscowych instytucjach i placówkach handlowo-usługowych.

 
 
 
 
 
Z WIZYTĄ W SZKOLE.

W ramach kształtowania pozytywnego stosunku do szkoły, nauczycieli, wzbogacania doświadczeń i wiadomości związanych ze szkołą oraz zachęcaniem dzieci do edukacji w klasie I wybraliśmy się dzisiaj na wspólne zajęcia do Szkoły Podstawowej w Dąbczu. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez uczniów klasy II, panią wychowawczynię oraz pana Dyrektora. W klasie czekał na dzieci list od... zajączka, który w bardzo pomysłowy sposób ukrył koperty z zadaniami do wykonania. Po wielkich poszukiwaniach przystąpiliśmy do wspólnej zabawy i ćwiczeń. Nie mogło zabraknąć również przymiarek do szkolnych ław.
Smerfy
były bardzo zadowolne z odwiedzin w szkole za co bardzo serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Sikorskiej i jej wychowankom.


 

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
 
Akcja ta ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju: psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. W tym miesiącu do tej kampanii społecznej dołączyła pani Sylwia Apolinarska, mama Martusi.

WIELKANOCNE PISANKI - ZAJĘCIA W BIBLIOTECE W LESZNIE

„Są takie święta raz do roku co budzą życie, budzą czas. Wszystko rozkwita w słońca blasku i w naszych sercach radość trwa”.

9 kwietnia przedszkolaki z Dąbcza odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Lesznie. Spotkanie w bibliotece okazało się nie tylko źródłem informacji na temat świątecznych tradycji, ale także wspaniałą zabawą. Dzieci brały czynny udział w zajęciach, co sprawiło im wielką przyjemność.

PODZIĘKOWANIA

Z inicjatywy Rady Rodziców w niedzielę 6 kwietnia po mszy św. w Nowej Wsi oraz w Dąbczu odbył się kiermasz wielkanocny. Przygotowania do kiermaszu trwały bardzo intensywnie zarówno wśród dzieci, pracowników przedszkola jak i rodziców. Szczególne wyrazy uznania należą się paniom:
Monice Białasik, Annie Gabryszak, Dominice Rypińskiej i Edycie Sznycer.
Dochód ze sprzedaży ozdób wielkanocnych wyniósł
1530 PLN i został przekazany na modernizację placu zabaw.
Wszystkim osobom, które wzięły udział w naszej akcji dziękujemy za zrozumienie i ofiarność
.

Dzieci, Rada Rodziców,

Dyrektor oraz Nauczycielki Przedszkola w Dąbczu.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie

Dzieci w Przedszkolu odwiedziła Pani Joanna Spychaj - Skopińska - pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie.
Pani Joanna stanęła na wysokości zadania i w sposób jak najbardziej przyjazny małym słuchaczom opowiedziała o jakości wody, jej drodze do naszych kranów, badaniach jakie wykonuje się dla bezpieczeństwa czystości wody, czy wreszcie o tym jak wygląda codzienna praca w Zakładzie. Szczególnie entuzjastycznie została przyjęta prezentacja badań laboratoryjnych.

PIEŚNI POLSKIE I SŁOWIAŃSKIE

8 kwietnia przedszkolacy pojechali do Rydzyńskiego Ośrodka Kultury na koncert Tradycyjne pieśni polskie i słowiańskie, w trakcie którego poznały specyficzny rodzaj śpiewu, zwany także
śpiewokrzykiem lub białym głosem. Ta technika wokalna typowa jest dla muzyki ludowej. Miały również okazję zaznajomić się z instrumentem smyczkowym - lirą korbową, popularną w muzyce średniowiecza i renesansu oraz z instrumentem strunowym jakim jest lira.

 
 
 
 
DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

W rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza, Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest na całym świecie
Dzień Książki dla Dzieci. Nie wszyscy wiedzą, że ten znany pisarz był mistrzem w wycinaniu przeróżnych wzorów z papieru, a jego wycinanki służyły jako ilustracje do pisanych baśni. Dzieci przyniosły więc dziś do przedszkola swoje ulubione książki o których opowiadały koleżankom i kolegom. Na zajęciach rozmawialiśmy o elementach budowy książki, jak należy obchodzić się z książkami oraz wymienialiśmy zalety wynikające z czytania książek. Wycieczka do biblioteki szkolnej wzbogaciła naszą wiedzę o nowe pojęcia dotyczące tematu biblioteka. Smerfy miały okazję zapoznać się również z pracą bibliotekarza. Pan Dyrektor, Wojciech Jędrzejczak, przeczytał bardzo zabawną książkę o przygodach zebry Tolki. Zaprezentował także najciekawsze pozycje książkowe dla dzieci, bo ksiązka nie dość, że uczy to jeszcze bawi.

ŚWIĘTO KOLORU ZIELONEGO

My zielony dobrze znamy, bardzo ten kolor kochamy:
zielone są liście, trawiaste pagórki,
kiście winogron, mech i ogórki,

jabłka i żaby, groszek i glony i nawet nadzieja ma kolor zielony.

W dniu święta koloru dzieci zajadały się zdrowymi zielonymi warzywami, bawiły się przy piosence Cztery zielone słonie, grały w zielone, rozwiązywały zagadki o zielonych warzywach i owocach, malowały mieszając żółtą i niebieską farbę zielone smoki, które następnie wycinały. Biedronki wzięły udział w konkursie Wyścig żab, a Motylki wykonały pracę plastyczną - wesołe żabki.

URODZINY SMERFETEK

W marcu swoje kolejne urodziny razem ze wszystkimi Smerfami świętowały: Amelia, Ania, Julia, Oliwia i Weronika. Dziewczynkom z tej okazji złożyliśmy serdeczne życzenia zarówno w języku polskim jak i angielskim, wręczyliśmy upominki książkowe a Jubilatki zaprosiły swoich gości na pyszny tort i cukierki.

KLUB CZYTAJĄCYCH RODZIN

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom do naszego Klubu Czytających Rodzin dołączyła mama Józefiny Stachowiak, która przeczytała dzieciom książkę autorstwa Paulette Bourgeois Franklin pomaga siostrzyczce. Mama Ani Sznycer zapoznała Smerfy z baśnią H.Ch.Andersena Brzydkie kaczątko- dodatkowo pani Edyta dla dzieci przygotowała tematyczne kolorowanki. Obu paniom serdecznie dziękujemy za aktywność w naszym Klubie oraz słodką niespodziankę.

KALEJDOSKOP ZAGROŻEŃ

25 marca w Rydzyńskim Ośrodku Kultury Motylki i Smerfy wzięły aktywny udział w przedstawieniu pt.: Kalejdoskop zagrożeń. W trakcie przedstawienia dzieci poznały perypetie Dorotki i Stasia, utrwaliły sobie numery alarmowe oraz zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy, nie udzielania żadnych informacji obcym osobom a także przećwiczyły jak należy się zachować, gdy zaatakuje nas pies. Wszystkim dzieciom spektakl bardzo się podobał.
 
 
 
 

 

Powitaliśmy wiosnę.

Wiosno, wiosno zostań z nami,
Pokryj cały świat kwiatami.
Poproś słonko, by przybyło,
Jasno wszystkim zaświeciło.
Z pierwszych kwiatów zrób bukiecik,
Bardzo proszą wszystkie dzieci !

 
 
 
 
 
 
 


 
MARZANNO TY ZIMOWA PANNO...

Szybkimi krokami zbliża się wiosna dlatego też dzieci z grupy Motylki razem z panią Danusią przygotowały kukłę Marzanny,
przedstawiającą boginię, którą w dawnych latach w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Dzieci z dużym zaangażowaniem i pomysłowością stroiły swoją zimową pannę z którą wyruszą na pożegnanie zimy nad zalew w dniu 21 marca, gdzie razem z innymi grupami przedszkolnymi powitają wiosnę.KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Od kilku dni w naszym przedszkolu królują kolorowe wielkanocne palmy, różnego rodzaju zajączki, kurczaczki, wianki, koszyczki, jajka - generalnie ozdoby związane z okresem świąt wielkanocnych. Dochód ze sprzedaży ozdób świątecznych zasili fundusze potrzebne na modernizację naszego placu zabaw. Serdecznie Wszystkich zapraszamy na zakupy.

RODZINNE ZABAWY RUCHOWE -
ZAJĘCIA OTWARTE Z  RODZICAMI

Dnia  14.03. 2014 r. w grupie Biedronki odbyło się spotkanie prowadzone wg metody W. Sherborne. Dzieci wspólnie z rodzicami z radością oddali się pasji baraszkowania, wzajemnej integracji i tworzeniu emocjonalnych więzi.  Zajęcia dostarczyły nam wiele radości.

PRZEDSZKOLAKI  W SZKOLE

Grupa Biedronki postanowiła zaspokoić swoją ciekawość i zobaczyć jak wygląda szkoła od środka. Pan dyrektor-  Pan Wojciech Jędrzejczak pokazał przedszkolakom sale lekcyjne, w których dzieci miały możliwość wysłuchania bajki przeczytanej przez Pana Dyrektora. Dzieci zwiedziły niemal całą placówkę, zaglądając we wszystkie kąty. Wizyta przedszkolaków zakończyła się w bibliotece szkolnej. Tam maluchy mogły dowiedzieć się w jaki sposób wypożycza się książki w bibliotece. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały  prezent  od Pana Dyrektora-  maskotkę, której nadaliśmy imię Tygrysek.

Celem naszej wizyty było bliższe poznanie szkoły, do której dzieci będą uczęszczać w najbliższym czasie.

WIOSNA TUŻ - TUŻ
Naplotkowała sosna, że już się zbliża Wiosna... zakasaliśmy więc rękawy i z ogromnym zapałem Smerfy zabrały się do siania rzeżuchy, owsa, słonecznika, sadzenia cebuli i szafirków. Ze starych skarpet zrobiliśmy wesołe jeżyki, które w obecnej chwili prezentują się rewelacyjnie. Codziennie obserwujemy nasz kącik przyrodniczy jak nasze roślnki szybko rosną, dbamy o nie codziennie je podlewając a pierwszy zbiór rzeżuchy i szczypiorku zjedliśmy z apetytem do naszych kanapek.

DZIEŃ KOBIET
W ramach kultywowania dobrych tradycji związanych z Dniem Kobiet chłopcy złożyli swoim koleżankom serdeczne życzenia z tejże okazji, wręczyli upominki, których zakup ułatwiała nam pani Anna Gabryszak. Dodatkowo Bartek Łaszczyński i Wiktor Adamczak obdarowali w tym dniu swoje koleżanki słodyczami. Biedronki wybrały się na spacer w trakcie którego wręczały napotkanym paniom kwiaty wraz z najlepszymi życzeniami. Smerfy oglądały prezentację Sławne Polki, do których niewątpliwei zaliczamy: Marię Konopnicką, Marię Sklodowską-Currie, Wandę Rutkiewicz, Justynę Kowalczyk i Maję Włoszczowską. Nie mogło zabraknąć wspólnych tańców, wesołych konkurencji w trakcie których dziewczyny oceniały wysiłki chłopców związane z gotowaniem i sprzątaniem.

Na zaproszenie Pana sołtysa – Kazimierza Pietrzaka z okazji „Dnia Kobiet” przedszkolaki przygotowały przedstawienie  pt. „Damą być”. Na buziach wszystkich dziewczynek i pań gościł uśmiech, kiedy chłopcy składali życzenia, deklamowali wiersze, śpiewali piosenki, wśród których nie zabrakło też tych "z pazurem" - rockowych. Dziewczynki nie pozostały dłużne i chętnie pokazały "swą naturę" w piosence o strojnisiach. Na wszystkie dzieci po występach czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Pana Sołtysa.

WYCIECZKA DO SKLEPU

Przedszkolaki z grupy Biedronki udały się do miejscowego sklepu, aby poznać pracę ekspedientki oraz asortyment i sposób funkcjonowania sklepu wielobranżowego. miały także okazję, aby  zrobić samodzielnie zakupy. Dzieci również odwiedziły kwiaciarnie, gdzie miały okazję  zrobić samodzielnie zakupy. Przedszkolaki mogły zaobserwować jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca sprzedawcy. Podczas odwiedzin dzieci utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych.

 W ramach zajęć tematycznych Smerfy również wybrały się do kwiaciarni, dzieci nazywały kwiaty cięte i doniczkowe, poznały  pracę florystki a także zakupiły do kącika przyrodniczego prymulkę. W naszej sali funkcjonuje również sklepik w którym za ladą zawsze czeka sympatyczna i uprzejma ekspedientka bądź ekspedient a klienci kulturalnie i grzecznie robią zakupy pomimo długiej kolejki.

NASZE RYBKI

W naszym przedszkolu w sali Biedronek zamieszkał złoty welon o imieniu - „Błyskotka” i glonojad -  „Czyścioszek”. Wszyscy o rybki bardzo dbamy i podczas odpoczynku oraz 
luźnych zabaw staramy zachowywać się cicho, by nie przestraszyć nowych przyjaciół przedszkola.

ŚWIĘTO KOLORU CZERWONEGO.
Kiedyś tęcza zeszła z nieba pomalować świat i od tamtej właśnie pory poznajemy jej kolory. W tym miesiącu był to kolor czerwony. Przedszkolacy jak zwykle przyszli przygotowani do przedszkola na święto koloru i wyruszyliśmy do krainy Czerwonolandii: były zabawy przy muzyce, stemplowanie i malowanie, wypełnianie czerwoną bibułą serduszek, kwiatów, wyszukiwanie w sali czerwonych przedmiotów, rozwiązywanie zagadek oraz aktywne poszukiwanie czerwonego pudełka z niespodzianką na placu zabaw. Papryka czerwona troszczy się o wzrok i skórę, dostarcza mnóstwo beta-karotenu, czyli prowitaminy A, witaminę C, zawiera również rutynę-tak więc do swoich kanapek podczas śniadania dzieci zajadały się czerwoną papryką.

TĘCZOWY BALIK

W ostatnim tygodniu karnawału w naszym przedszkolu odbył się bal pod hasłem "Tęczowy balik karnawałowy". We wspólnej zabawie towarzyszyły nam "Promyczki" z Jabłonny z panią Grażynką, kaczkowski proboszcz, ksiądz Wojciech Prostak oraz niezawodny pan Kornel Malcherek ze swoim synem Marcelem, który przywiózł dla dzieci słodką niespodziankę. Wszystkie dzieci przepięknie, kolorowo przebrane bawiły się przy największych przebojach muzyki popularnej a także tej z repertuaru dziecięcego. Tańce i zabawy integracyjne przeplatane były ciekawymi konkursami, nie mogło również zabraknąć tradycyjnego pączka, bo jutro przecież tłusty czwartek. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za przygotowanie dzieci do dzisiejszego balu.


 

ŚWIĘTO KOLORU NIEBIESKIEGO

W miniony piątek obchodziliśmy w naszym przedszkolu święto koloru niebieskiego. Motylki wykonały piękne śniegowe chmurki. W grupie Smerfów odbyły się niebieskie urodziny: Julki Czachowskiej, Julki Glaza, Oli i Filipa oraz Wiktorka. Nasi jubilaci otrzymali od nas serdeczne życzenia oraz upominek książkowy z serii
Mądra mysz. Przedszkolaki, dzięki swoim rodzicom, pięknie ubrane na niebiesko wesoło bawiły się przy muzyce, przygotowaliśmy także kącik niebieskich zabawek oraz malowaliśmy paluszkami oczywiście niebieskie Smerfy.

ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

Motto olimpijskie:

 „Szybciej – wyżej- silniej ” Henri le Dido

Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w rosyjskiej miejscowości Soczi . Przedszkolaki z grupy Biedronki podczas zajęć zapoznały się z historią igrzysk olimpijskich, dowiedziały się jak ważne są igrzyska dla każdego sportowca. Pod koniec zajęć odbył się quiz z wiedzy na temat zimowych igrzysk olimpijskich. Zwycięscy zajęli zaszczytne miejsca na podium i otrzymali medale.

PODZIĘKOWANIE

Zgodnie z wieloletnią tradycją przedszkola w Dąbczu 11 stycznia 2014 roku w Domu wesel OAZA odbyła się zabawa karnawałowa z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na modernizację przedszkolnego placu zabaw. Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania za okazane wsparcie finansowe następującym osobom oraz firmom:
 
  • AGTOM Ślusarstwo Kowalstwo Płoty Kute

Tomasz Wawrzyniak, Nowawieś 12

  • ALIOR Bank Oddział w Lesznie.
De Heus sp z.o.o Paulina i Janusz Ciechanowscy, Janiszewo
DELMET Hurtownie okuć budowlanych i narzędzi, Leszno ul. Leśna 1
FHU Kazimierz Stachowiak, Nowawieś 19
Kornel Malcherek, radny Miasta i Gminy Rydzyna.
Lespin Leszno.
 
Roboty Ziemne Białasik Łukasz, Leszno ul. Rejtana 34/10
Smakmak Woźniczak spółka jawna, Kąkolewo ul.Dworcowa 6
Sołectwo Dąbcze/ Kazimierz Pietrzak.
Sołectwo Nowawieś/Stanisław Prałat.


Dziękujemy za życzliwość, zrozumienie i ofiarność
Dzieci, Rodzice, Dyrektor oraz Nauczycielki przedszkola w Dąbczu.
 

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

W tych dniach szczególnie staramy się pamiętać o naszych bliskich obdarzając babcie i dziadków dowodami naszej miłości. W naszym przedszkolu od kilku dni trwały gorączkowe przygotowania do tego wielkiego święta. Dzieci z wielkim przejęciem recytowały, śpiewały i tańczyły dla ukochanych babć i dziadków w ten sposób wyrażając
wdzięczność za trud, oddanie oraz wszystko to, co otrzymują od nich na co dzień. Nie mogło zabraknąć również serdecznych i gorących życzeń.

AKCJA "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM"

Z wielką radością kontynuujemy akcję "Cała Polska czyta dzieciom", w ramach której rodzice czytają dzieciom bajki. Są to chwile bardzo przez dzieci wyczekiwane. I dla całej grupy, która chętnie i uważnie słucha nowych bajek i dla dziecka, którego rodzic nas odwiedza.

Bajki czytały: Pani Ania Hertig, Pani Marzena Jansen,

Pani Andżelika Walkowiak i Pani Renata Kaźmierowska. 

Dziękujemy !!! 

KÓŁKO PLASTYCZNE.

W zajęciach biorą udział dzieci nie tylko szczególnie uzdolnione ale i te, które wykazują zainteresowania plastyczne. Przedszkolaki rozwijąją  swoje uzdolnienia i zainteresowania artystyczne oraz wrodzone możliwości twórcze poprzez różnorodne działania plastyczne.

DWIE NOWE BIEDRONKI

Witamy w naszym przedszkolu  dwie nowe biedronki:  Nataszę i Victorię

PRZYSZŁA ZIMA BIAŁA...

Spadł długo oczekiwany przez wszystkie dzieci śnieg. Od samego rana w przedszkolu więc wielkie poruszenie i ekscytacja. Wszystkie przedszkolaki wybrały się na świeże powietrze, aby wesoło bawić się. Po chwili na placu zabaw stały śnieżne bałwany, nie mogło również zabraknąć tradycyjnej bitwy na śnieżki oraz zawodów w trafianiu do celu. Z wielką niecierpliwością przedszkolacy czekają teraz na kolejną dawkę białego puchu.

KOLĘDOWANIE W KOŚCIELE.

Polacy w tradycji swej mają śpiewanie kolęd. W naszym dorobku kulturowym mamy ponad 500 pięknych kolęd i pastorałek do których t
eksty pisali najwięksi polscy poeci, a kompozytorzy tworzyli muzykę do nich lub je opracowywali muzycznie. Kolędy oraz pastorałki związane są również z rodzimą twórczością ludową. Przedszkolacy przyłączyli się również do tej chlubnej tradycji. 5 stycznia w kościele parafialnym w Dąbczu odbyło się nasze dziecięce kolędowanie przy dużym współudziale i zaangażowaniu rodziców. Licznie zgromadzeni w kościele mieli okazję wysłuchać najpopularniejszych kolęd: Dzisiaj w Betlejem, Przybieżeli do Betlejem, Wśród nocnej ciszy, Pójdźmy wszyscy do stajenki a także pastorałkę Pastuszkowie bracia mili. Na zakończenie przy akompaniamencie organów wspólnie zaśpiewaliśmy W żłobie leży oraz Bóg się rodzi.
Dziekujemy Paniom Monice Białasik, Annie Gabryszak, Marzannie Jansen, Honoracie Pierzchała, Andżelinie Walkowiak za wprowadzenie i nawiązanie do śpiewanych kolęd, natomiast Panu Radosławowi Sznycer za akompaniament.

ŚWIĘTO KOLORU BIAŁEGO

Podczas tego dnia wszyscy byli ubrani w kolorze białym i cały dzień był w tym kolorze. Podczas zajęć dzieci wykonywały bałwanki, bawiły się do zimowych piosenek ilustrując je ruchem. Podczas tego dnia dzieci poznawały różne produkty spożywcze koloru białego i próbowały je rozpoznawać po smaku, dotyku, zapachu.

BIAŁE URODZINY SMERFÓW
 
20 grudnia odbyły się urodziny pod patronatem koloru białego. Szanownym Jubilatom: Lence, Oli, Julce, Krzysiowi i Miłoszowi złożyliśmy serdeczne życzenia. Nie zabrakło również gromkiego Sto lat, prezentów i smerfowego pysznego urodzinowego tortu.

WYJĄTKOWI GOŚCIE…

Święta Bożego Narodzenia to okres szczególny i magiczny dla wszystkich ludzi. Zmienia on na lepsze zarówno nas, jak i nasz stosunek do świata. Mamy okazję zrobić coś dobrego dla siebie, swojej rodziny i potrzebujących mieszkańców. We wtorek  (17 grudnia) odbyło się spotkanie wigilijne dla osób starszych i samotnych z Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego „Niezapominajka” w Dąbczu. Miejscem spotkania była świetlica wiejska w Dąbczu.

Spotkanie wigilijne rozpoczęło się jasełkami w wykonaniu dzieci z grupy Biedronki. Występ ten wprowadził wspaniały, świąteczny nastrój wśród wszystkich uczestników. Mali artyści, występujący na scenie przedstawili nam przepiękny program o narodzinach Jezusa w Betlejem. Oprócz prezentu w postaci uroczego występu przedszkolaki wręczyły upominek wraz ze świątecznymi życzeniami zaproszonym gościom.

WIGILIJNY CZAS

Zbliża się Wigilia, czyli jeden z najbardziej uroczystych i wzruszających dni w roku. Wieczorem, ubrani w odświętne stroje będziemy wszyscy wypatrywać pierwszej gwiazdki na niebie, która to w większości naszych domów rozpocznie czas świętowania Bożego Narodzenia. Zanim to jednak nastąpi, przed nami ostatnie dni wzmożonej pracy: biegania po sklepach, sprzątania, strojenia domów i mieszkań, ale również czas duchowego przygotowania i radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Dlatego było nam szczególnie miło, że w tej codziennej gonitwie rodzice i nasi goście - wicedyrektor Barbara Nowak i ksiądz proboszcz Wojciech Mądry - spotkali się z nami na naszych przedszkolnych uroczystościach. We wszystkich grupach odbyły się wigilijne spotkania w trakcie, których dzieci widowiskowo przedstawiły Jasełka. Odbyło się również wspólne śpiewanie kolęd, a od długo oczekiwanego Gwiazdora przedszkolaki otrzymały prezenty.

TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE

Polska tradycja piernikowa sięga czasów kuchni starosłowiańskiej. Pierniki, zwane miodownikami, znane były u słowiańskich pogan jako mieszanina miodu i grubo miażdżonej pszenicy. Od XIV wieku do miodowników dodawano „pierne” czyli pieprzną przyprawę korzenną, od której wzięła się też nazwa pierników. Dostatek dobrego miodu, dworskie tajemnice przepisów, wiekowe doświadczenia sprawiły, iż pierniki traktowano jako specjalny rarytas, a ich smak doprowadzano do perfekcji. Tak więc aby tradycji stało się za dość w tym tygodniu przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wałkowały ciasto, wykrawały oraz twórczo przyozdabiały pierniki. Aromat pieczonych pierników roznosił się po całym przedszkolu. Tradycję pieczenia pierników warto podtrzymywać nie tylko dla smaku, ale także dla dekoracji i świetnej zabawy.
Serdecznie dziękujemy pani: Adamczak, Apolinarskiej, Kubickiej, Glaza, Drygas, Paszkowskiej za pomoc w tym smakowitym przedsięwzięciu.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W tym roku w naszym przedszkolu został zorganizowany kiermasz ozdób świątecznych. Rodzice bardzo chętnie włączyli się w organizacje kiermaszu. Wspólnie z rodzicami: p. Florczak, p. Hertig, p. Klimpel i p. Pierschalskiej wykonane zostały ozdoby świąteczne m.in.: stroiki, aniołki, bombki, ozdoby z szyszek itp. Wszystkie ozdoby zostały zaprezentowane w holu. Kiermasz wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno rodziców jak i dzieci. Już pierwszego dnia sprzedaliśmy wiele prac.

Wszystkim osobom biorącym udział w naszej akcji serdecznie dziękujemy.

 

ŚWIĘTO INTEGRACJI
3 grudnia obchodziliśmy Dzień Osób Niepełnosprawnych i z tej też okazji Smerfy otrzymały zaproszenie od pani Pauliny Kałmuczak na Święto Integracji, które odbyło się 9 grudnia w Szkole Podstawowej nr 13 w Lesznie. Motywem przewodnim były baśnie H.Ch.Andersena. Pisarz ten twórczości dla dzieci początkowo nie traktował poważnie, raczej jako zajęcie na marginesie pisarstwa dla dorosłych. Choć zastrzegał, iż jego baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza. Zadaniem każdej grupy była identyfikacja z utworem tego autora - my wybraliśmy baśń Choinka. W trakcie wspólnej zabawy dzieci brały udział w różnego rodzaju konkursach i quizach. Na zakończenie dzieci obejrzały bajkę Dziadek do orzechów. Smerfom bardzo podobało się dzisiejsze spotkanie, którego celem było uzyskanie poprawnych relacji i podniesienie świadomości dzieci w stosunku do osób niepełnosprawnych, przełamywanie barier i lęku przed kontaktem z osobami niepełnosprawnymi a także uświadomienie potrzeb i problemów z jakimi borykają się ich koledzy. Natomiast sama szkoła wywarła na nich ogromne wrażenie.

Paniom: Anecie Balińskiej i Monice Białasik dziękuję za pomoc w opiece nad dziećmi.

MIKOŁAJKI
6 grudnia przedszkolaki wybrały się do Rydzyńskiego Ośrodka Kultury na spotkanie z Mikołajem. Zanim jednak pojawił się nasz gość dzieci wzięły udział w koncercie muzycznym Wigilijnej nocy czar. Przy akompaniamencie gitary i kontrabasu wesoło śpiewaliśmy znane wszystkim kolędy. Silny wiatr nie straszny Mikołajowi i w końcu przywołany przez dzieci magicznym zaklęciem pojawił się oczywiście z prezentami. Wesoło zaśpiewaliśmy piosenkę dla długo oczekiwanego gościa i obiecaliśmy, że od dziś wszyscy będziemy tacy jak Mikołaj - grzeczni i życzliwi dla siebie na wzajem.

Biało-niebieskie Mikołajki
W przededniu 6 grudnia zawitało do nas dwóch pomocników Mikołaja: pan Kornel Malcherek, którego
dzieciom przedstawiać nie trzeba, gdyż jest Przyjacielem Przedszkola  oraz pan Damian Baliński - żużlowiec leszczyńskiej Unii. Sympatyków czarnego sportu wśród przedszkolaków jest wielu więc dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały różnych ciekawostek z dziedziny tego sportu. Nie zabrakło oczywiście barw klubowych Unii Leszno za co serdecznie rodzicom przedszkolaków dziękujemy. Każda grupa przedszkolna otrzymała prezent: materiały plastyczne, gry, zabawki edukacyjne, słodycze a dodatkowo pan Damian każdemu dziecku podarował swoje zdjęcie z autografem. Tak się sympatycznie złożyło, że w tym dniu pan Kornel obchodził swoje urodziny nie mogło więc zabraknąć serdecznych życzeń i gromkiego Sto lat. Dziękujemy obu panom za życzliwość i zaangażowanie, a radość i uśmiech który wywołali na twarzach dzieci był bezcenny.

MIKOŁAJKI ZE SMYKIEM

Chociaż do 6 grudnia jeszcze parę dni pozostało w naszym przedszkolu pojawił się Mikołaj. Przyszedł do dzieci z wielkim workiem prezentów od firmy SMYK. Przedszkolacy wystrojeni w mikołajkowe czapki pięknie zaśpiewali piosenkę oczywiście o Mikołaju i dla Mikołaja. Dzieci były bardzo zadowolone z otrzymanych prezentów o czym świadczyły ich uśmiechnięte buzie. Pani Annie Gabryszak serdecznie dziękujemy za przygotowanie spotkania.

ANDRZEJKI W KOLORZE BRĄZ
 
Od rana w nastrojowym klimacie przy blasku świec w naszym przedszkolu odbyły się Andrzejki pod patronatem koloru brązowego. Dzieci poznały historię tradycji związanych z tym dniem oraz wróżb przepowiadających najbliższą pomyślną przyszłość. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem więc przy największych przebojach świetnie się bawiliśmy. Nie mogło również zabraknąć poczęstunku dla uczestników zabawy: były soki, cukierki, chrupki i oczywiście wafle z brązową czekoladą.

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

Dziś obchodziliśmy kolejne wielkie święto w naszym przedszkolu - Dzień Pluszowego Misia. Każdy przedszkolak przyniósł dziś swojego ukochanego pluszaka z którym wybraliśmy się do Leszna na zajęcia biblioteczne poświęcone oczywiście temu tematowi. Dzieci poznały historię święta, były również misiowe konkursy i zabawy taneczne. Panie bibliotekarki zapozanały nas ze wszystkimi literackimi "misiowymi" bohaterami. Na koniec obejrzeliśmy bajkę edukacyjną a chętne dzieci udzieliły wywiadu reporterce
Radia Eska.

We wspólnym świętowaniu dnia misia uczestniczyli także rodzice naszych przedszkolaków.

PRZEZ ZABAWĘ - UCZYMY SIĘ

Przedszkolaki najlepiej uczą się poprzez zabawę . Dlatego w czasie wolnym zorganizowaliśmy stanowisko pocztowe w naszej sali . Oprócz utrwalania zwrotów grzecznościowych: „dzień dobry”, „proszę”, „do widzenia” przedszkolaki także bawiły się w kupowanie:  znaczków, kopert, przybijały pieczątki oraz wrzucały listy do skrzynki.

 

 W ramach zajęć tematycznych dzieci tym razem wybrały się na pocztę. Dzięki temu zapoznały się z zawodem listonosza, zwiedziły różne pomieszczenia urzędu pocztowego i zapoznały się z ich funkcjami. Poza tym dzieci wysłały pocztówkę do przedszkola.

Z niecierpliwością czekamy na przyjście listonosza.

 WYCIECZKA NA POCZTĘ

 W ramach zajęć tematycznych dzieci tym razem wybrały się na pocztę. Dzięki temu zapoznały się z zawodem listonosza, zwiedziły różne pomieszczenia urzędu pocztowego i zapoznały się z ich funkcjami. Poza tym dzieci wysłały pocztówkę do przedszkola.  Z niecierpliwością czekamy na przyjście listonosza.

KONCERT MUZYCZNY 'DUETY" 

Dnia 19 listopada przedszkolaki z Dąbcza uczestniczyły w koncercie "Muzyczne duety”. Dzieci podczas koncertu z wielkim zainteresowaniem słuchały utworów takich sławnych kompozytorów jak: Amadeusz Mozart , Antonio Vivaldi , czy Ludwig van Beethoven. Duet muzyczny w wykonaniu instrumentów: fortepianu i klarnetu nagrodziliśmy gromkimi brawami.

OWOCOWY DZIEŃ

„Pychotka” – takie skojarzenie przywołuje dla większości z nas wspomnienie owoców dojrzewających w promieniach słońca, obmywanych przez kropelki ciepłego letniego deszczu. Niestety, późną jesienią ciężko o świeże owoce, które nie rosłyby w warunkach szklarniowych. Owoce powinny być jednak elementem racjonalnej diety każdego człowieka, który pragnie cieszyć się zdrowiem. To prawdziwa skarbnica witamin, składników mineralnych i błonnika. 22 listopada odwiedził nas wielki przyjaciel i dobroczyńca naszego przedszkola pan Kornel Malcherek, który przekazał dzieciom owoce malin, wiśni i truskawek. Każda grupa przedszkolna w tym dniu identyfikowała się z danym owocem. Wspólnie z panem Kornelem zajadaliśmy się pysznymi goframi z owocami i bitą śmietaną a pani Maria do obiadu przez wiele dni będzie gotowała dzieciom prawdziwy domowy kompot. Serdecznie dziękujemu panu Kornelowi Malcherkowi za witaminową pyszną niespodziankę.

WYJĄTKOWY DZIEŃ.
 
15 listopada w grupie Smerfów odbyła się uroczystość Pasowania na przedszkolaka. Zanim jednak dzieci złożyły uroczyste ślubowanie dla swoich najbliższych wystąpiły z przedstawieniem Pomaluj mój świat. Na scenie Smerfy zachowały się jak zawodowi aktorzy, w ogóle nie było mowy o żadnej tremie. Dzieci pięknie recytowały swoje kwestie oraz wykonały układy taneczne. Tłem muzycznym były utwory: Straussa, Browna, Janusza Kruka oraz piosenki z repertuaru dziecięcego. Na koniec pani Wicedyrektor wielkim zielonym ołówkiem oficjalnie pasowała wszystkie dzieci na prawdziwych przedszkolaków. Dzięki wsparciu finansowemu pana Łukasza Białasika oraz pana Pawła Rypińskiego dzieci otrzymały drobne upominki, którymi oczywiście były figurki Smerfów. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w przygotowaniu oraz liczne przybycie na naszą uroczystość.

PAMIĘTAMY O TYCH CO ODESZLI.

Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych dzieci z grupy Biedronki Smerfy wybrały się do lasu  rydzyńskiego. Znajduje się tam pomnik oraz dwie mogiły upamiętniające 339 obywateli różnych narodowości zamordowanych tu w latach okupacji hitlerowskiej. Przed pomnikiem złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy symboliczne znicze. Od kilku lat z inicjatywy naszego dzisiejszego przewodnika, pana Marka Rybińskiego o porządek w tym miejscu  dbają strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych w Rydzynie i w Dąbczu. W czerwcu obie jednostki zostały uhonorowane Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

ŚWIĘTO KOLORU POMARAŃCZOWEGO

 

W ostatni piątek każdego miesiąca  obchodzimy święto koloru. W miesiącu październiku był to kolor pomarańczowy. Rodzice stanęli na wysokości zadania i w przedszkolu zagościły wszystkie odcienie tej barwy. Już od rana do śniadania chrupaliśmy marchewki ponieważ znajdująca się w nich prowitamina A przemywa naczynia krwionośne, reguluje pracę żołądka, utrzymuje w zdrowiu wątrobę i oczywiście wyostrza wzrok. W tym dniu nie mogło oczywiście zabraknąć soku pomarańczowego i marchewkowego.Wesoło bawiliśmy się  przy taktach Bałkanicy. Biedronki wydzierały i malowały piękne jesienne liście. Motylki z pomocą pani Danusi wykonały  liściaste opaski na głowy oraz doskonaliły sprawność manualną wypełniając kontury liści oczywiście pomarańczową bibułą. Smerfy z przyniesionych mandarynek i pomarańcz wykonały jesienne dynie. 

MARZYCIELSKA POCZTA
Narodziła się pod koniec 2009 roku. Co jakiś czas zamieszczane są tam profile chorych dzieci z całej Polski, które kochają dostawać tradycyjne listy i kartki. Dodają one dzieciom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy. Pięcioletnia Alicja z Sosnowca od roku walczy z nowotworem złośliwym - neuroblastomą. Dziewczynka poprzez długotrwałe pobyty w szpitalu ma ograniczony kontakt z dziećmi. Smerfy postanowiły  narysować kolorowe listy z ulubionymi przez Alicję postaciami z bajek. Zrobiliśmy piękny album a rodzice Oliwii Maciejewskiej zasponsorowali książkę "Kubuś Puchatek i przyjaciele", którą z dedykacją od wszystkich dzieci wysłaliśmy do dziewczynki.

SPOTKANIE Z MUZYKĄ - SKRZYPCE

Grupa Biedronki gościła w przedszkolu Panią Liliannę – mamę Zuzi. Zaproszony gość zapoznał dzieci z budową i brzmieniem ciekawego instrumentu, jakim są niewątpliwie - skrzypce. Przedszkolaki miały również okazję samodzielnie zagrać na skrzypcach, co sprawiło im ogromną radość.

WYCIECZKA NA POCZTĘ

21 października Motylki i Smerfy wybrały się do Urzędu Pocztowego w Lesznie, gdzie poznaliśmy drogę listu od nadawcy do adresata. Wiemy jak wygląda symbol Poczty Polskiej, jaki kolor ma skrzynka do której wrzucamy listy oraz, jakie wymogi należy spełniać, aby list dotarł do adresata. Dzieci bardzo zainteresowane były pracą pocztowców i z wielką ciekawością zaglądały w każdy "kąt". Na zakończenie złożyliśmy życzenia z okazji Dnia Poczty Polskiej, który obchodziliśmy 18 października.

Korzystając z polskiej złotej jesieni poszliśmy na spacer do Mini Zoo gdzie oglądaliśmy i nazywaliśmy mieszkające tam zwierzęta. W parku podziwialiśmy spadające z drzew przepiękne kolorowe liście, rozglądaliśmy się za wiewiórkami a na zakończenie wesoło bawiliśmy się na pobliskim placu zabaw. Pani Asi, mamie Lenki, bardzo dziękujemy za pomoc w trakcie  wycieczki oraz za słodką niespodziankę.

MIŁA NIESPODZIANKA

Nasze oddziały przedszkolne dzięki radzie Rodziców zostały doposażone w telewizor LCD. Teraz w komfortowych warunkach będziemy mogli oglądać prezentacje multimedialne, filmy oraz bajki edukacyjne, dotychczas korzystaliśmy włącznie z laptopa. Oczywiście musieliśmy przetestować nowy sprzęt a, że najlepszym sposobem edukacji jest nauka przez zabawę razem z Pastusiami uczyliśmy się jak dbać o nasze ząbki.

 

NIECODZIENNY GOŚĆ

13 października obchodziliśmy Dzień Ratownictwa Medycznego.

Wszystkim Ratownikom życzymy: udanych akcji ratunkowych, a także satysfakcji i radości z pracy oraz dziękujemy za Wasz codzienny trud, którego stawką jest rzecz najcenniejsza - życie i zdrowie ludzi.

Z tej to okazji Smerfy zaprosiły do przedszkola panią Anię, która na co dzień pracuje w Wojewódzkim Szpitalu właśnie jako ratownik. Zapoznaliśmy się z wyposażeniem ważącej 15 kg torby medycznej. Pod ścisłym nadzorem przeprowadziliśmy symulację akcji ratunkowej- za pomocą resuscytatora wentylowano "poszkodowanych", profesjonalnie opatrywano "rany", zakładano kołnierz ortopedyczny oraz zabezpieczano "folią życia". Pani Ania uczuliła dzieci na fakt, że pod żadnym pozorem nie można samodzielnie zażywać żadnych lekarstw gdyż grozi to poważnym zatruciem organizmu. Przy tej okazji utrwaliliśmy sobie numery alarmowe służb ratunkowych. Serdecznie dziękujemy pani Annie za pouczające spotkanie.
 

WYCIECZKA DO GRZYBOWA

W zgodnie z  zasadą Marii Montessori: „co ręce dotkną, rozum zapamięta” przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Pracowni Ćwiczeń Praktycznych  w Grzybowie, gdzie mogły poznać środowisko owoców i warzyw. W sadzie zapachniało jabłkami i gruszkami. Dzieci poznały wygląd drzew, porównywały kształty i kolory liści, a w trawie znalazły rumiane jabłuszka. Byliśmy także w szklarni gdzie znajdowały się pomidory, sadzonki truskawek oraz co przykuło naszą największą uwagę fioletowe papryki. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem pracy jaką należy włożyć w opiekę nad sadem i ogrodem.

DZIEŃ DRZEWA

Inicjatorem Dnia Drzewa był amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych. W 1872 r. zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od około 2002 r w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, przedszkola, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Tego dnia Smerfy wykonały przepiękne prace plastyczne, których tematem przewodnim oczywiście było drzewo. Dzieci założyły także hodowlę kasztanowca oraz dębu.

SAD

ZDROWA, PYSZNA ZUPKA
Motylki przygotowały dzisiaj pyszną a przede wszystkim zdrową zupę jarzynową. Sami kroiliśmy warzywa, sami  podjadaliśmy i towarzyszyliśmy pani Marii  w kuchni.

WYKOPKI

Dnia 03.10 przedszkolaki z grupy Motyli i grupy Biedronki uczestniczyły w wykopkach.  Praca na świeżym  powietrzu i piękna słoneczna pogoda wzbudziły nasz apetyt! Ziemniaki prosto z ogniska smakowały wyśmienicie -szczególnie ze świeżym serem i masłem. Dzieci pełne wrażeń i z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.

Serdecznie dziękujemy Pani Grażynie Klefas i przedszkolakom z Jabłonnej  za zaproszenie!

WYCIECZKA DO LASU

Wiedzę o otaczającym nas świecie najlepiej zdobywać w bezpośredni sposób obcując z naturą dlatego też Motylki i Smerfy 2 października wybrały się na  pełną wrażeń wycieczkę do lasu. Rozpoznawaliśmy rosnące tam drzewa,z bieraliśmy jesienne dary oraz dotleniliśmy nasze organizmy, bo las to przecież "bomba" tlenowa. W drodze powrotnej  do przedszkola przespacerowaliśmy się nad zbiornikiem wodnym gdzie też odpoczęliśmy chwilę podziwiając jesienną przyrodę. Pani: Anecie, Katarzynie, Sylwii oraz Wiolettcie dziękujemy za miłe towarzystwo i pomoc w trakcie wycieczki.

FIOLETOWY DZIEŃ

Dzisiaj zainaugurowaliśmy Święto Koloru- jako pierwszy świętował kolor fioletowy związany z jesiennymi wrzosami. W tym dniu każde dziecko miało na sobie akcent fioletowy. Na zajęciach czarowaliśmy kolorami czerwonym oraz niebieskim  i w efekcie otrzymaliśmy naszą dzisiejszą  fioletową barwę. Motylki doskonaląc sprawności manualne wykonały w tym dniu pracę zespołową pt.: Wrzosy a Smerfy namalowały bardzo ładne prace plastyczne zatytułowane Wrzosowisko- galeria prac jak zwykle do zobaczenia na naszych gazetkach. Na koniec dnia były wspólne zabawy przy muzyce,  oczywiście   z fioletowymi bibułami.

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września Chłopcy z naszego przedszkola obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki zaśpiewały chłopcom „Sto lat”, wręczyły upominki, a później przyszedł czas na wesołą zabawę i wesołe konkurencje . Wszyscy bawili się świetnie, cały dzień minął w miłej i radosnej atmosferze.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W dniu 26 września  najważniejszym wydarzeniem dla naszych przedszkolaków była wizyta pana policjanta - Szymona Jędrzejczak z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. Policjant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym zachowywaniu się  na drodze, przypominał jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Przedszkolacy zadawali pytania dotyczące codziennej pracy policjantów. Na zakończenie grupa Motylki przygotowała niespodziankę - wspólnie zaśpiewali piosenkę nawiązującą do tematu spotkania.

KLUB CZYTAJĄCYCH RODZIN

Czytanie buduje mocną więź między rodzicem a dzieckiem, zapewnia emocjonalny rozwój, rozwija mowę, pamięć, wyobraźnię uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę o świecie, uczy wartości moralnych oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. W nowym roku szkolnym kontynuujemy więc tradycję Klubu Czytających Rodzin do którego to w miesiącu wrześniu dołączyła mama Oliwki Białasik, pani Monika oraz tata Matyldy Pierzchały, pan Krzysztof. Dziękujemy za odwiedziny w naszym Klubie i serdecznie zapraszamy kolejne osoby.


Z WIZYTĄ W SADZIE

Po miłym przywitaniu dzieci z przez właścicielkę – Panią Kłak, przedszkolaki mogły zaobserwować sad w jesiennej scenerii. Na dzieci czekał także poczęstunek przygotowany przez gospodarzy. Pełne wrażeń i nowych doświadczeń przedszkolaki powróciły do przedszkola. Pani Kłak składamy podziękowania za serdeczne przyjęcie oraz poszerzenie wiedzy na temat pielęgnacji drzew owocowych.

GRUPA MOTYLKI SIE WAM PRZEDSTAWIA

Motylki to grupa najstarsza w naszym przedszkolu. Uczęszcza tu 21 dzieci: 8 dziewczynek i 13 chłopców, wychowawczynią grupy jest mgr Danuta Greźlikowska. Uczymy się bawiąc, bawimy się ucząc i jesteśmy przy tym bardzo kreatywni.

 

„KAŻDY CHWAT SPRZĄTA ŚWIAT”

Tradycyjnie co roku włączamy się  z dziećmi do akcji "Sprzątania Świata", by od najmłodszych lat uczyć zasad dbania o środowisko.  Przedszkolaki  z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać "naszą Ziemię". Akcja odbyła się w formie zabawy , dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty - zdrowa będzie żywność, powietrze, woda. To wpajamy przedszkolakom od najmłodszych lat.

BEZPIECZEŃSTWO I STRAŻ POŻARNA

W tym tygodniu Smerfy rozmawiają o bezpieczeństwie, co to są pasy na drodze,, jak wygląda sygnalizacja świetlna i do czego służy oraz po co na drodze sa znaki.  Dzieci poznają numery alarmowe oraz sposób wzywania pomocy w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Przedszkolacy odwiedzili też remizę strażacką w Dąbczu, gdzie pan Komendant O.S.P. Marek Rybiński oraz Prezes pan Tomasz Tobółka, zapoznali dzieci z funkcją wozu strażackiego. Smerfy z ogromnym zainteresowaniem  oglądały sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Chętne osoby wzięły udział w zaimprowizowanym gaszeniu pożaru a także za pomocą nożyc hydraulicznych „cięły” metal. Na  koniec naszego spotkania zawyła syrena, a pan Komendant pożegnał dzieci słodyczami. Serdecznie dziękujemy panom za zaangażowanie i życzliwość.

 

PIERWSZE SPACERKI

W piątek Smerfy wybrały się na swój pierwszy wspólny spacer po okolicy. Obserwowaliśmy przyrodę u schyłku lata oraz podziwialiśmy piękny latawiec, który unosił się nad naszymi głowami. Korzystając ze słonecznej pogody wesoło spędziliśmy czas na placu przedszkolnym.

Grupa Biedronki postanowiła wykorzystać piękną pogodę i wybrała się na pierwszy wspólny spacer. Przedszkolaki ubrane były w odblaskowe kamizelki, dzięki którym wszyscy byli bardzo widoczni. Dzieci wędrowały w parach poznając teren wokół przedszkola. Nauczyły się także jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, poznały znaki drogowe jakie spotykają codziennie w drodze do przedszkola. Celem naszego spaceru były wspólne  zabawy przy Szkole Podstawowej w Dąbczu.

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU – GRUPA BIEDRONKI
 

Pierwsze dni w przedszkolu to okres bardzo trudny zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Jednak pomimo początkowych smutków, wbrew obawom rodziców, dzieci szybko przyzwyczaiły się do "przedszkolnego życia". Był to czas, w którym poznawały nowe otoczenie, nawiązywały pierwsze znajomości, bawiły się z nowymi koleżankami i kolegami

Smerfy ...

...to grupa dzieci 3,4 i 5-letnich. Pierwszy tydzień w przedszkolu upływa nam  na wdrażaniu dzieci do przestrzegania norm i zasad zgodnego współdziałania w grupie,  nabywania i kształtowania prawidłowych nawyków higienicznych, czynności samoobsługowych, zabawach na przedszkolnym placu oraz grach i zabawach integrujących. 

 

 

uot;Sprzątania Świata", by od najmłodszych lat uczyć zasad dbania o środowisko.  Przedszkolaki  z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać "naszą Ziemię". Akcja odbyła się w formie zabawy , dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty - zdrowa będzie żywność, powietrze, woda. To wpajamy przedszkolakom od najmłodszych lat.

BEZPIECZEŃSTWO I STRAŻ POŻARNA

W tym tygodniu Smerfy rozmawiają o bezpieczeństwie, co to są pasy na drodze,, jak wygląda sygnalizacja świetlna i do czego służy oraz po co na drodze sa znaki.  Dzieci poznają numery alarmowe oraz sposób wzywania pomocy w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Przedszkolacy odwiedzili też remizę strażacką w Dąbczu, gdzie pan Komendant O.S.P. Marek Rybiński oraz Prezes pan Tomasz Tobółka, zapoznali dzieci z funkcją wozu strażackiego. Smerfy z ogromnym zainteresowaniem  oglądały sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Chętne osoby wzięły udział w zaimprowizowanym gaszeniu pożaru a także za pomocą nożyc hydraulicznych „cięły” metal. Na  koniec naszego spotkania zawyła syrena, a pan Komendant pożegnał dzieci słodyczami. Serdecznie dziękujemy panom za zaangażowanie i życzliwość.

 

PIERWSZE SPACERKI

W piątek Smerfy wybrały się na swój pierwszy wspólny spacer po okolicy. Obserwowaliśmy przyrodę u schyłku lata oraz podziwialiśmy piękny latawiec, który unosił się nad naszymi głowami. Korzystając ze słonecznej pogody wesoło spędziliśmy czas na placu przedszkolnym.

Grupa Biedronki postanowiła wykorzystać piękną pogodę i wybrała się na pierwszy wspólny spacer. Przedszkolaki ubrane były w odblaskowe kamizelki, dzięki którym wszyscy byli bardzo widoczni. Dzieci wędrowały w parach poznając teren wokół przedszkola. Nauczyły się także jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, poznały znaki drogowe jakie spotykają codziennie w drodze do przedszkola. Celem naszego spaceru były wspólne  zabawy przy Szkole Podstawowej w Dąbczu.

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU – GRUPA BIEDRONKI
 

Pierwsze dni w przedszkolu to okres bardzo trudny zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Jednak pomimo początkowych smutków, wbrew obawom rodziców, dzieci szybko przyzwyczaiły się do "przedszkolnego życia". Był to czas, w którym poznawały nowe otoczenie, nawiązywały pierwsze znajomości, bawiły się z nowymi koleżankami i kolegami

Smerfy ...

...to grupa dzieci 3,4 i 5-letnich. Pierwszy tydzień w przedszkolu upływa nam  na wdrażaniu dzieci do przestrzegania norm i zasad zgodnego współdziałania w grupie,  nabywania i kształtowania prawidłowych nawyków higienicznych, czynności samoobsługowych, zabawach na przedszkolnym placu oraz grach i zabawach integrujących.